نخستین واحد بازیافت پساب صنعتی در مناطق نفت‎خیز جنوب احداث می‌شود

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۰۸:۲۸ کد : ۷۱ خبر شناور
تعداد بازدید:۳۱۳
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: با هدف استفاده صحیح از منابع آب، حفظ محیط زیست و پیشگیری از انتشار آلاینده‌ها، واحد تصفیه و بازیافت پساب صنعتی در مجاورت واحد نمکزدایی شماره ۳ اهواز احداث می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن عالی‌پور گفت: بررسی‌های فنی و اقتصادی و تشریفات مناقصه برای احداث این واحد انجام شده و در سال ۹۷ تجهیزات مورد نیاز تأمین و عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وی درباره ضرورت احداث این واحد گفت: با توجه به این‌که در کارخانه‌های نمکزدایی حجم قابل توجهی پساب تولید می‌شود، ایجاد تصفیه‌خانه‌های صنعتی برای دفع آلاینده‌ها بسیار ضروری است.

عالی‌پور با بیان این‌که استفاده بهینه از منابع آب و ایجاد چرخه بازیابی از اولویت‌های شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است، افزود: در فاز نخست این طرح امکان تصفیه روزانه ۵ هزار بشکه پساب نمکزدایی فراهم شده که آب صنعتی حاصل از تصفیه دوباره در فرآیند نمکزدایی نفت خام به مصرف می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: خروجی واحد تصفیه پساب نمکزدایی افزون بر آب صنعتی، مقادیر زیادی نمک و املاح است که می‌توان از آنها اسیدکلریدریک، اسید سولفوریک و نمک خالص تهیه کرد که سودآوری قابل توجهی به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد: این امکان وجود دارد تا در فازهای بعدی این طرح، در فرآیند پیچیده‌تری به آب کشاورزی تبدیل شود


نظر شما :